About us

Executive and Area Stewards

Executive:

President – Doug J Wright, Owen Sound District Secondary School, Owen Sound, 519 376-6050 x 531

Vice President – Larry Demitroff, Maintenance Shop, Owen Sound, 519 373-2509

Secretary – Andrea Adams, Northport Elementary School, Port Elgin, 519 832-9077 x531

Treasurer – Steve Johnston, Arran Tara Elementary School, Tara 519 934-2560 x531

 

Area Stewards:

Northeast Area – Kevin Stevenson, Hillcrest Elementary School, 519 376-1771 x531

(Alexander CS, Beaver Valley CS, East Ridge CS, Hillcrest ES, Kappel-Sarwack ES, Holland-Chatsworth CS, St. Vincent-Euphrasia ES, Georgian Bay CS, Owen Sound District SS)

Northwest Area – Jesse Arseneau, Peninsula Shores District School, 519 534-2205 x531

(Amabel-Sauble CS, Arran-Tara ES, Hepworth CPS, Northport ES, St. Edmunds PS, Bruce Peninsula DS, Peninsula Shores DS)

Western Area – Sandra Jones, Lucknow Central Public School, 519 528-3022 x 531

(Elgin Market PS, Hillcrest CS, Huron Heights PS, Kincardine Township-Tiverton PS, Lucknow CPS, Paisley CPS, Ripley-Huron CS, Kincardine District SS, Walkerton District CS)

Maintenance – Matt Fischer, Maintenance Shop, 519 379-0988

(Bluewater Education Centre, Bluewater Outdoor Education Centre, Maintenance Shop Owen Sound) 

South Central Area – Chris Juniper, Peninsula Shores District School, 519 534-2205 x 531

(Chesley District CS, Dawnview PS, G. C. Huston PS, Hanover Heights CS, Mildmay-Carrick CPS, Port Elgin-Saugeen CS, Saugeen District SS, Sullivan CS)

Southeast Area – Jarett Miles, Macphail Memorial Elementary School, 519 924-2752 x 531

(Beaver Valley CS, Dundalk-Proton CS, Egremont CS, Highpoint CS, Macphail Memorial ES, Normanby CS, Osprey CS, Grey Highlands SS, John Diefenbaker SS)

 

 

 

 

Committees

Benevolent Officers

Western Area – Sandra Jones, Lucknow Elementry School, 519 528-3022 x531

Eastern Area – Suzanne Sachs, Bluewater Administration Centre, 519 363-2014 x2050

 

Negotiating Committee

Doug J Wright, Owen Sound District Secondary School, Owen Sound, 519 376-6050 x531

Andrea Adams, Keppel-Sarawak Elementary School, 519 376-1789 x531

Kevin Stevenson, Hillcrest Elementary School, 519 376-1771 x531

Jesse Arseneau, Owen Sound District Secondary School, 519 376-6050 x531

Larry Demitroff, Owen Sound Maintenance Shop, 519 373-2506

Suzanne Sachs, Bluewater Administration Centre, 519 363-2014 x2050

 

Labour Management Committee

Doug J Wright, Owen Sound District Secondary School, Owen Sound, 519 376-6050 x531

Andrea Adams, Keppel-Sarawak Elementary School, 519 376-1789 x531

Jesse Arseneau, Owen Sound District Secondary School, 519 376-6050 x531

Larry Demitroff, Owen Sound Maintenance Shop, 519 373-2506

Kevin Stevenson, Hillcrest Elementary School, 519 376-1771 x531

 

Redeployment Committee

Doug J Wright, Owen Sound District Secondary School, 519 376-6050 x531

Andrea Adams, Keppel-Sarawak Elementary School, 519 376-1789 x531

Kevin Stevenson, Hillcrest Elementary School, 519 376-1771 x531

Jesse Arseneau, Owen Sound District Secondary School, 519 376-6050 x531

Sandra Jones, Lucknow Elementry School, 519 528-3022 x531

 

Health and Safety Representative

Doug Wright, Owen Sound District Secondary School, 519 376-6050 x531

 

Trustees

1st Year Trustee – Chris Juniper, John Diefenbaker Senior School, 519 364-3770 x531

2nd Year Trustee – Jarret Miles, Macphail Memorial Elementary School, 519 924-2752 x531

3rd Year Trustee – Paul Newton, Owen Sound Maintenance Shop

 

Membership Officer

Jesse Arseneau, Owen Sound District Secondary School, 519 376-6050 x531

What we do

CUPE Local 1176 provides custodial and maintenance services to 40 elementary, 10 secondary and 1 Outdoor Education Centre for the Bluewater District School Board located in Chesley, Ontario.

Elementary Schools:

  • Alexander Community School (JK – 8), Owen Sound
  • Amabel-Sauble Community School (JK – 8), Sauble Beach
  • Arran-Tara Elementary School (JK – 8), Tara
  • Beaver Valley Community School (JK – 8), Thornbury
  • Beavercrest Community School (JK – 8), Markdale
  • Bluewater Outdoor Education, Wairton
  • Bruce Peninsula District School (JK -8), Lion’s Head
  • Chesley District Community School (JK – 8), Chesley
  • Dawnview Public School (JK – 6 FI), Hanover
  • Dundalk & Proton Community School (JK – 3), Dundalk
  • East Ridge Community School, (JK – 8FI), Owen Sound
  • Egremont Community School (JK – 8), Holstein
  • Elgin Market Public School (JK – 7 FI), Kincardine
  • G. C. Huston Public School (JK – 8), Southampton
  • Hanover Heights Community school (JK – 6), Hanover
  • Hepworth Central Public School (JK – 8, JK – 8FI), Hepworth
  • Highpoint Community School (4 – 8), Dundalk
  • Hillcrest Central School (JK – 8), Teeswater
  • Hillcrest Elementary School (JK – 8, 7 – 8FI), Owen Sound
  • Holland-Chatsworth Central School (JK – 8), Chatsworth
  • Huron Heights Public School (4 – 8), Kincardine
  • John Diefenbaker Senior School (7 – 8, 7 – 8FI), Hanover
  • Keppel-Sarawak Elementary School (JK – 6), Owen Sound
  • Kincardine Township-Tiverton Public School (JK – 3), Kincardine
  • Lucknow Central Public School (JK – 8), Lucknow
  • Macphail Memorial Elementary School (JK – 8, JK – 8FI), Flesherton
  • Meaford Community School (JK – 8, 6 – 8FI), Meaford
  • Mildmay-Carrick Central Public School (JK – 8), Mildmay
  • Normanby Community School (JK – 8), Ayton
  • Northport Elementary School (JK-8), Port Elgin
  • Osprey Central School (JK – 8), Maxwell
  • Paisley Central School (JK – 8), Paisley
  • Peninsula Shores District School (JK – 8), Wiarton
  • Port Elgin-Saugeen Central School (JK – 8, JK – 8FI), Port Elgin
  • Ripley-Huron Community School (JK – 8), Ripley
  • Spruce Ridge Community School (JK – 8), Durham
  • St. Edmunds Public School (JK – 4), Tobermory
  • St. Vincent-Euphrasis Elementary School (JK – 5, JK – 5FI), Meaford
  • Sullivan Community School (JK – 8), Desboro
  • Walkerton District Community School (JK – 8), Walkerton

Secondary Schools:

  • Bruce Peninsula District School, Lion’s Head
  • Chesley District Community School, Chesley
  • Georgian Bay Community School, Meaford
  • Grey Highlands Secondary School (FI), Flesherton
  • John Diefenbaker Senior School (FI), Hanover
  • Kincardine District Secondary School, Kincardine
  • Peninsula Shores District School, Wiarton
  • Saugeen District Secondary School, Port Elgin
  • Walkerton District Community School, Walkerton
  • Owen Sound District Secondary School, (FI), Owen Sound